Dualizm akcji w polskim systemie prawa
Na wstępie należy wskazać, iż bezpośrednią przyczyną wprowadzenia obowiązkowej dematerializacji akcji był dualizm akcji w polskim systemie prawa, a mianowicie podział akcji na akcje imienne i na akcje na okaziciela. Identyfikacja akcjonariusza akcji imiennej nie nastręczała żadnego kłopotu. Problem pojawiał się przy konstrukcji akcji na okaziciela, która jako właściciela legitymowała każdoczesnego posiadacza dokumentu akcji, a przeniesienie prawa własności odbywało się poprzez przeniesienie posiadania. W konsekwencji, polski ustawodawca stanął na stanowisku, iż z punktu widzenia prawa spółek system prawny nie powinien chronić brak możliwości identyfikacji akcjonariusza, bez względu na to, czy dotyczy to posiadacza akcji na okaziciela, czy posiadacza akcji imiennej oraz czy dotyczy to spółki publicznej, czy spółki niebędącej spółką publiczną.
Dematerializacja akcji
Obligatoryjna dematerializacja akcji nie tylko ma zwiększać bezpieczeństwo i efektywność obrotu, ale doprowadzić również do uproszczenia konstrukcji prawnych poprzez ujednolicenie sposobu przenoszenia prawa własności akcji.
Obowiązkowej dematerializacji akcji będzie podlegać około 14 tysięcy spółek (spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo – akcyjnych). Samo zarejestrowanie akcji w rejestrze akcjonariuszy poprzedzone będzie szeregiem czynności, które każdy z podmiotów musi skrupulatnie i terminowo wykonać.
Proces dematerializacji akcji
W związku z powyższym, wydaje się że proces dematerializacji będzie trudny i złożony w szczególności z uwagi na:
- obowiązek uporządkowania kwestii niewydanych dokumentów akcji;
- terminowy obowiązek przeprowadzenia aż pięciu wezwań;
- konieczność zaktywizowania wszystkich akcjonariuszy aż kilku krotnie;
- zawarcie umowy z podmiotem uprawnionym do prowadzenia rejestru akcjonariuszy, które poprzedzone będzie szeregiem wymogów wynikających z przepisów prawa (np. konieczność uzyskania kodu LEI).
Wychodząc naprzeciw ww. problemom zachęcamy do Kontaktu z Kancelarią (rasem.pl), która zaproponuje każdemu podmiotowi indywidualną procedurą wdrożenia procesu dematerializacji akcji przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów Spółki jak również jej Akcjonariuszy.