Obowiązkowe wezwania do złożenia dokumentów akcji
Jednym z obowiązków nałożonych na zobowiązane spółki akcyjne komandytowo-akcyjnych oraz w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw będzie dokonanie wezwań do złożenia dokumentów akcji w spółce. Jest to jeden z podstawowych elementów procesu zmierzającego do dematerializacji akcji.
Wezwanie musi być dokonane aż pięciokrotnie. Pierwsze wezwanie powinno nastąpić do dnia 30 czerwca 2020 r. a kolejne cztery nie mogą być dokonywane w odstępie czasu dłuższym niż miesiąc ani krótszym niż dwa tygodnie. Informacja o wezwaniu musi być udostępniona na stronie internetowej spółki w specjalnym miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami przez okres minimum trzech lat od pierwszego wezwania. Wezwanie następuje w sposób właściwy dla zwoływania walnego zgromadzenia spółki.
Kto poniesie konsekwencje braku dokonania wezwań zgodnie z ustawą?
Ustawodawca wprowadza dosyć szeroką odpowiedzialność za niezłożenie wezwań zgodnie w wymaganiami ustawy. Zgodnie z zapisami ustawy, każdy, kto jest uprawniony samodzielnie lub łącznie z innymi osobami na podstawie ustawy lub statutu do prowadzenia spraw i reprezentowania spółki akcyjnej albo spółki komandytowo-akcyjnej, dopuszcza do tego, że wbrew obowiązkowi spółka nie dokonuje wezwań akcjonariuszy do złożenia akcji lub nie dokonuje takich wezwań zgodnie z przepisami, podlega grzywnie do 20 000 złotych.
W przypadku spółki akcyjnej konsekwencje grożą przede wszystkim członkom zarządu. W przypadku zaś spółki komandytowo-akcyjnej konsekwencje poniosą głównie komplementariusze uprawnieni do prowadzenia spraw spółki oraz reprezentacji. Negatywne konsekwencje ponieść może także prokurent, jeśli taki został ustanowiony.
Co w praktyce oznacza zagrożenie grzywną do kwoty 20 000 złotych?
Omawiany przepis wprowadza karę w postaci tzw. grzywny samoistnej, polegającej na zobowiązaniu skazanego do wpłacenia do Skarbu Państwa określonej kwoty pieniężnej. Wydaje się jednak, że o wiele bardziej dotkliwe niż doznanie uszczerbku finansowego, będzie dla osób zobowiązanych sam fakt bycia osobą karaną. Taki właśnie status zyska osoba, która zostanie skazana przez sąd na karę grzywny. W konsekwencji osoba taka nie będzie mogła wykonywać pewnych zawodów, np. nauczyciela akademickiego lub radcy prawnego. Tak będzie aż do zatarcia skazania kary grzywny, które nastąpi dopiero po roku od jego wykonania.
Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, osoby zobowiązane do prowadzenia spraw i reprezentowania spółki akcyjnej albo spółki komandytowo-akcyjnej, powinny starannie przygotować się do procedury dokonania wezwań, pamiętając, by wykonane one były w ściśle określonych terminach. Już zawczasu należy zadbać o utworzenie odpowiedniej strony internetowej (https://dematerializacja.pl/strona-internetowa-obowiazkowa-dla-spolek-akcyjnych-oraz-komandytowo-akcyjnych/), gdzie informacja o wezwaniach musi być opublikowana.
W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego na stronie rasem.pl