Przypomnijmy, że 1 stycznia 2020 r. weszły w życie przepisy nakładające na wszystkie spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne obowiązek posiadania własnej strony internetowej. Zgodnie ze znowelizowanym KSH, Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek. Spotkać się można ze stanowiskiem, że walne zgromadzenie musi być ogłoszone na stronie internetowej spółki akcyjnej.

Czy tak jest w rzeczywistości?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy wszystkie akcje w spółce są na imienne, czy też występują również akcje na okaziciela.

Walne zgromadzenie i jego ogłaszanie

Zgodnie z art. 402 § 1 KSH „Walne zgromadzenie zwołuje się przez ogłoszenie, które powinno być dokonane co najmniej na trzy tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia

Ponieważ więc walne zgromadzenie wymaga ogłoszenia, to od 1 stycznia 2020 r. należy je umieszczać także na stronie internetowej.

Ogłaszanie walnego zgromadzenia w przypadku, gdy w spółce występują tylko akcje na imienne

Jednakże, § 3 tego artykułu stanowi, że „jeżeli wszystkie akcje wyemitowane przez spółkę są imienne, walne zgromadzenie może być zwołane za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem walnego zgromadzenia”.

Wynika z tego, że w przypadku akcji wyłącznie imiennych możliwy jest alternatywny sposób zwoływania zgromadzeń za pomocą listów poleconych lub pocztą kurierską, a więc bez ogłoszenia.  W tym przypadku nie jest wymogiem prawnym ogłaszanie walnego zgromadzenia przez stronę internetową. Oczywiście publikowanie takich ogłoszeń na stronie internetowej jest jak najbardziej w duchu ustawy, lecz jest to działanie dobrowolne.

Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy ogłoszenia wymaga statut.

Ogłoszenia na stronie tylko po zalogowaniu?

Stosunkowo często można spotkać się z praktyką konieczności zalogowania się na stronę internetową celem odczytania informacji dla Akcjonariuszy. Zastanówmy się na przykładzie ogłoszenia o walnym zgromadzeniu, czy praktyka taka jest akceptowalna.

Odpowiedź wydaje się negatywna. Zasadniczą intencją zamieszczania ogłoszeń wymaganych statutem bądź ustawą na stronie internetowej jest „pchanie informacji do akcjonariuszy”. W przypadku, gdy wyemitowano akcje na okaziciela konieczne jest dokonywanie ogłoszeń o walnym zgromadzeniu na stronie internetowej, a ograniczenie ich koniecznością logowania stałoby w sprzeczności z ideą przepisu.


5 Komentarzy

News Portal PL · 9 listopada 2020 o 04:58

Jeżeli ludzie szepczą i knują za twoimi plecami to tylko znaczy że ich wyprzedziłeś…

Kaizen Tematy · 15 listopada 2020 o 16:17

Sztuka życia – to cieszyć się małym szczęściem.

Patrycja · 16 listopada 2020 o 18:24

Moim zdaniem bardzo dobrze, że dziś spółki cywilne muszą się po prostu ujawniać. Za dużo rzeczy działo się za plecami ludzi. Co do mnie, to ja mogę powiedzieć, że w mojej spółce wiele rzeczy się ostatnio zmieniło. Zaskoczyła mnie nagła śmierć wspólnika spółki cywilnej i nie wiem, co mam teraz zrobić.

XMC · 27 listopada 2020 o 10:14

I’d like to visit your blog extra typically but lately it seems to be taking ceaselessly to come back up. I go to from work, and our connection there is pretty good. Do you assume the problem could be in your end?

TikTok Downloader · 29 sierpnia 2024 o 09:09

Thank you for the good writeup It in fact was a amusement account it Look advanced to far added agreeable from you However how could we communicate

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *