Dematerializacja akcji na świecie

W regulacjach prawnych poszczególnych krajów członkowskich UE dąży się do forsowania zasad przejrzystości akcjonariatu. W związku z powyższym, co do zasady odchodzi się od istnienia konstrukcji akcji na okaziciela.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii od dnia 26 maja 2015 r. obowiązują rozwiązania, przyjęte w ramach rządowych działań promowania przejrzystości udziałów w spółkach, zmierzające do zapobiegania oszustwom podatkowym i praniu brudnych pieniędzy. Emisja akcji na okaziciela została zakazana, a spółki, które takie akcje już wyemitowały zostały zobowiązane do ich wycofania. Akcjonariusze posiadający akcje na okaziciela zostali zobligowani do ich zamiany na akcje imienne. Akcje na okaziciela nie przekształcone przez akcjonariuszy w wymaganym terminie nie mogą zostać już wymienione, a same akcje nie mogą stanowić przedmiotu obrotu. W dodatku akcjonariusze posiadający akcje na okaziciela po dniu 26 grudnia 2015 roku zostali pozbawieni możliwości dochodzenia praw z nich wynikających.

Luksemburg

W Luksemburgu również nastąpiła zmiana przepisów dotyczących akcji na okaziciela mająca na celu poprawę przejrzystości i wymiany informacji do celów podatkowych. Zmiany te, dotyczące spółek prawa handlowego, zostały dokonane w sierpniu 2014 r. Aktualne prawo Luksemburga wymaga, żeby akcje na okaziciela umieszczane były u profesjonalnego depozytariusza. Następnie, depozytariusz umieszcza w rejestrze dane identyfikacyjne nabywców takich akcji, a także te dotyczące statusu akcji (dokonanie zastawu, zbycia). Niezastosowanie się do nowych przepisów pociąga za sobą wygaśnięcie prawa do głosu i praw majątkowych związanych z akcją. Nieprzestrzeganie przepisów prawa co do obowiązku deponowania akcji obwarowane jest wysokimi sankcjami, w tym finansowymi.

Szwajcaria

W Szwajcarii od dnia 1 lipca 2015 r. obowiązują przepisy zmieniające regulacje prawne dotyczące posiadaczy akcji na okaziciela. Celem regulacji, podobnie jak rozwiązań projektowanych w Polsce, jest walka z procederem prania brudnych pieniędzy. Po nowelizacji, na wszystkich posiadaczy tego typu akcji, nałożone zostały nowe obowiązki, m.in. stworzenia przez spółki rejestrów posiadaczy akcji na okaziciela. Nabywcy akcji imiennych lub akcji na okaziciela spółek, które nie są notowane na giełdzie, muszą powiadomić o nabyciu akcji i ujawnić spółkom, których akcje posiadają, swą tożsamość. Przedstawiane dane muszą zawierać nazwę i adres nabywającego. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu jednego miesiąca od daty nabycia. Spółki emitujące akcje na okaziciela zobligowane są do wprowadzenia jednego z czterech dostępnych rozwiązań, wśród których znajduje się: utworzenie rejestru posiadaczy akcji na okaziciela oraz przekształcenie akcji na okaziciela na akcje imienne.

Belgia

Belgijski ustawodawca wprowadził stopniowe zniesienie akcji na okaziciela. W pierwszym etapie wycofywania akcji na okaziciela, trwającym od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2013 r., spółki notowane na giełdzie były zobligowane do zmiany statutu i wydawania już tylko akcji zdematerializowanych. Spółki nienotowane na giełdzie i przedsiębiorstwa mogły zdecydować o dematerializacji akcji, zaś od 1 stycznia 2014 r. wszystkie akcje na okaziciela będące w obiegu, zostały z mocy prawa przekształcone w akcje zarejestrowane lub zdematerializowane – w przypadku spółek nienotowanych na rynku regulowanym. Akcje na okaziciela spółek notowanych na rynku regulowanym zostały przekształcone ex lege w akcje zdematerializowane. Od dnia 1 stycznia 2015 r. miała miejsce ostatnia faza zniesienia akcji na okaziciela. Wszystkie firmy, które nadal posiadały w obiegu akcje na okaziciela, w dniu 1 stycznia 2015 r. zostały zobligowane do sprzedaży tych akcji, zgodnie z formalnościami przewidzianymi w ustawie., zaś przychody netto ze sprzedaży musiały zostać złożone w Belgijskim Funduszu Depozytów i Przesyłek (Deposit and Consignments Fund). Akcje, które nie zostały sprzedane podlegały rejestracji w imieniu Funduszu w rejestrze spółki. Ponadto, do Funduszu musi zostać przesłane zgłoszenie (notyfikacja) zawierające, m.in. świadectwo rejestracji, liczbę akcji oraz cenę otrzymaną za jedną akcję.

W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu:
Rafał Semczyszyn Kancelaria Radcy Prawnego
www.rasem.pl
kancelaria@rasem.pl
tel. 725 477 896